Spolek Art Periscope ve spolupráci s Muzeem města Tišnova zve na výstavu Papírový betlemářský svět.
V tišnovském muzeu budou vystaveny papírové betlémy řady autorů.
Jedna z místností v přízemí bude věnována Vojtěchu Kubaštovi a budou zde k vidění na dvě desítky jeho skládacích prostorových papírových betlémů. V prvním patře zaujmou návštěvníky betlémy, které jsou sice papírové, ale nalepené a vyřezané na překližce. V tomto oboru vyniká především člen spolku Art Periscope Jiří Malásek z Tišnova, který vystaví celkem šest svých betlémů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i dva skříňkové betlémy ze sbírek Muzea Vysočiny v Třebíči; jejich autory jsou Cyril Čeloud a Antonín Žamberský.
Bonusem výstavy bude částečně pohyblivý Tišnovský betlém členů spolku Art Periscope.
Vstupné:
Dospělí: 60 Kč
Senioři, ZTP: 30 Kč
Děti do 15 let zdarma.
POZVÁNKY NA VÝSTAVY A DALŠÍ AKCE
JIŽNÍ MORAVA
Ostatní informace o našem spolku najdete na www.artperiscope.cz
Pozvánka na výstavu do Předklášteří
https://www.youtube.com/watch?v=B1i4odvIrlQ
PAPÍROVÝ BETLÉMÁŘSKÝ SVĚT
Vánoce na výstavní ploše TGM 16 v Přerově
Hned dvě výtvarné expozice zaplní od začátku adventu prostory výloh budovy na nám TGM 16 v Přerově. K dokreslení vánoční atmosféry na centrálním náměstí poslouží výstava betlémů, na přelomu listopadu a prosince ještě doplněná o prezentaci uměleckých výrobků přerovského centra Spolusetkávání.
Výlohy na náměstí zaplní betlémy Stanislava Dostála, raritním kouskem bude ten tři a půl metru široký
Vlastní kolem 900 překližkových nebo rozkládacích papírových betlémů.
Každoročně ho před adventem oslovují vystavovatelé napříč celou Českou republikou. Realizoval více než tři desítky samostatných výstav, ta největší se uskutečnila v pražské Chvalkovické tvrzi, kde v 7 místnostech dal nahlédnout do života svaté rodiny a ostatních biblických figur prostřednictvím 250 betlémů různých velikostí. Jen letos ze své rozsáhlé sbírky zapůjčuje snad nejtypičtější vánoční artefakty do Nového Jičína, Hodonína, Konice, na Slezskoostravský hrad.
Svůj největší výstavní kousek – tři a půl metru široký Valašský betlém od autora Jana Bačáka, čítající přes 100 dílů, ale vystaví doma v Přerově. Společně s dalšími menšími kousky podtrhne vánoční náladu za výlohami v budově na nám TGM 16. Své vlastnoručně vyřezané betlémy tam instaluje ve spolupráci s pořádající Galerií města Přerova místní sběratel a přerovský patriot Stanislav Dostál.
Termín: 27. 11. – 31. 12. 2022
Znojmo - Louka
Loucký betlém z roku 1911 pocházející z Tyrol, dílo Františka Schmalzla ze Sankt - Ulrichu u Grödenu je vystaven celoročně. Je přístupný každou neděli po bohoslužbě t.j. 9 až 9.30 h.nebo po domluvě s p.Valenou na tel 732 838 875 nebo: www.farnostlouka.cz
Na těchto webových stránkách je k dispozici virtuální prohlídka kostela a krypty.
Svitavy
27. 11. / Ne / 15:00 / městské muzeum
Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna
První představení kompletně zrestaurovaného Velkého svitavského mechanického betlému veřejnosti. Spolu s ním bude opět otevřena adventní herna pro všechny věkové generace. Výstava potrvá až do 15. ledna 2023.
27. 11. / Ne / 17:00 / náměstí Míru
Odhalení svitavského betlému
Odhalení vyřezávaného betlému Františka Malého ze Sebranic s figurami v životní velikosti v rámci rozsvícení vánočního stromu.
Zámek Pardubice
Křišťálový betlém
Exponát je do stálé expozice zámku v Pardubicích
zapůjčen ze sbírky mecenášů umění, manželů Petra a Svatoslavy Širokých.
Mysteriózní umělecké dílo z bronzu a brazilského křišťálu bylo vytvořeno na objednávku majitelů do bývalé barokní kaple na zámku v Bezdružicích. Nyní získala tato výjimečná monumentální plastika své nové místo v gotickém pernštejnském sále na pardubickém zámku se světelně charismatickou atmosférou. Tichý a svými proporcemi pocitově sevřený sál přímo vyzývá k zastavení se a uklidnění myšlenek. Zcela samovolně se zde pohled očí pozvedá od zářícího objektu betléma k potemnělým liniím gotické klenby jako k nebeské klenbě vesmíru. Člověk může pocítit jakousi uklidňující sounáležitost s nekonečným prostorem.
Plastika Jaromíra Rybáka je emotivně působivým dílem, kterým prostupuje slavnostní tajemnost duchovního prožitku. Autor ve své práci nezobrazoval pouze tradiční vánoční náboženský motiv. Dojemná scéna zrození bezbranného lidského života ve středu kompozice do sebe soustředí obecné vyjádření touhy po lásce a naději. Je ale rámována také motivy starozákonních příběhů, prvky mytologie i kosmologie. V nich jsou obsažena tisíciletí archetypální lidské pokory, tušení čehosi mocného, řídícího naše životy jako nadčasový řád.
Křišťálový betlém vznikal v letech 2004–2006.
Technologie zpracování: sklo tavené do formy, broušené, zlacené, leptané / litý bronz, cizelovaný a patinovaný / mosazná deska prořezávaná vodním paprskem, leptaná
Materiál: tzv. brazilský křišťál s obsahem 49% olova, barvený selenem, zlacený / bronz / mosaz / dřevo
Rozměry: v. 245 cm, š. 180 cm, hl. 70 cm
Váha: kolem 3550 kg
Sál s betlémem je přístupný celoročně, denně mimo pondělí od 10 do 18 h-
------------------------------------------------------------------------------------------
Galerie u kapucínů v Brně
Brno, Kapucínské nám. 5 - na nádvoří kláštera, vstup uličkou vedle kostela vlevo - směrem
k hrobce.